Wszczepienie sztucznej soczewki

Wszczepienie sztucznej soczewki to zabieg, który polega na wstawieniu sztucznej soczewki w przednią komorę oka. Wszczepia się ją w miejsce, w którym wcześniej znajdowała się naturalna soczewka, którą usunięto. Wszczepianiem sztucznej soczewki zajmuje się wewnątrzgałkowa chirurgia refrakcyjna. Zabieg ten przeprowadzana jest najczęściej u osób, które ukończyły czterdziesty rok życia. Zabieg wszczepienia sztucznej soczewki – charakterystyka Zabieg wykonywany jest również, gdy pacjent choruje na zaćmę. Dobranie właściwej soczewki pozwala na skorygowanie w tym samym czasie także innej wady, na przykład krótkowzroczności, astygmatyzmu oraz dalekowzroczności. W trakcie zabiegu lekarz usuwa zmienioną chorobowo soczewkę, a na jej miejsce wszczepia nową. Na skutek zabiegu dochodzi do znacznej poprawy jakości widzenia. W przypadku zaćmy dochodzi do korekcji zmętnienia naturalnej soczewki.

W efekcie obraz, który widzi osoba chora jest bardziej wyraźny. Jeżeli z zaćmą współistnieją wady refrakcyjne (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm), one również ulegają korekcje. Po zabiegu pacjent nie musi już nosić szkieł korekcyjnych. Zabiegi chirurgii refrakcyjnej nie zaliczają się do zabiegów wykonywanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Zabieg usunięcia zaćmy oraz korekcja wady wzroku mogą być wykonane w tym samym czasie. Tego rodzaju zabiegi przeprowadza się najczęściej z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Są to tak zwane zabiegi chirurgi jednego dnia.

Jak przygotować oczy przed zabiegiem wszczepienia soczewki?Wszczepienie sztucznej soczewki – jak się przygotować? Przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie kilku badań. Podstawę stanowi oczywiście badanie okulistyczne, podczas którego lekarz określa rodzaj oraz stopień zaawansowania choroby oczu. Wykorzystując informacje z badania, lekarz ustala właściwą dla danego pacjenta moc soczewki. Wskazane jest również wykonanie badań laboratoryjnych. Oznaczyć trzeba grupę krwi, wykonać morfologię oraz układ krzepnięcia. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest tylko i wyłącznie naprawdę ciężki stan pacjenta. Wszystko dlatego, że wszczepienie sztucznej soczewki wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne wykonywane jest na życzenie pacjenta pod warunkiem jednak, że ogólny stan zdrowia na to pozwala.

Stan pacjenta po zabiegu. Po zabiegu przychodzi pora na okres rekonwalescencji. Czas, kiedy musi minąć do tego, aby pacjent zaczął widzieć normalnie, uzależniony jest od indywidualnych cech pacjenta. W zdecydowanej większości przypadków jest on jednak krótki. Dzięki temu naprawdę szybko można wrócić do całkowitej sprawności. Jeżeli nie udało się osiągnąć oczekiwanego rezultatu, można wymienić soczewkę na inną. Trzeba jednak przy tym uwzględniać szereg wskazań oraz przeciwwskazań. Zabieg wykonuje się z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Jest on dla pacjenta w zasadzie w ogóle bezbolesny. Pacjent podczas zabiegu jest cały czas przytomny. Dzięki temu ma stały kontakt z personelem medycznym. Sztuczne soczewki wykonywane są z materiału, które ludzkie oko doskonale toleruje. Powikłania zabiegu wszczepienia sztucznej soczewki zdarzają się niezwykle rzadko. Zabieg obarczony jest niskim ryzykiem operacyjnym. Dzieje się tak z uwagi na przeprowadzanie go w znieczuleniu miejscowym.