Wszczepy soczewek fakijnych – korekcja wysokiej krótkowzroczności i dalekowzroczności

Informacja ogólna

Krótkowzroczność to taki stan, w którym wpadające do oka promienie światła będą skupiane przed siatkówką a to sprawia, że te obiekty, które znajdują się daleko od oka nie będą widziane odpowiednio, mogą być zniekształcone. Powodem może być także nadmierna długość gałki ocznej a także zbyt silna moc łamiąca soczewki czy rogówki. To jak duża będzie krótkowzroczność określa się Dioptrami. Stosowane w tej chwili modele soczewek są w stanie poradzić sobie skutecznie z krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy problemem określonym jako astygmatyzm.

Chirurgiczna korekcja, która polega na wszczepieniu soczewki fakijnej to jedno z wielu rozwiązań, jakie może być zastosowane przy krótkowzroczności. W tej metodzie soczewka umieszczona jest w oku. Materiał soczewki będzie podobny do tego materiału, który stosowany jest w soczewkach używanych przy zaćmie. Jeśli chodzi o soczewki fakijne nie będzie się jednak usuwać soczewki własnej, jest ona wszczepiona do oka z soczewką naturalną. Wszczepienie soczewki fakijnej będzie to procedura, która jest realizowana na życzenie pacjentów. Nie jest to zabieg, który może wynikać z jakichś wskazań medycznych.

Zabieg wszczepienia soczewki podobnie jak inne zabiegi będzie również wiązał się z pewnym ryzykiem. Pomimo wykonanie zabiegu perfekcyjnie i tak mogą się pojawić jakieś powikłania, które w najgorszym przypadku mogą doprowadzić do pogorszenia widzenia. Soczewki fakijne To soczewki, które są sztuczne i czasami się je porównuje z soczewkami kontaktowymi, które tutaj nie są jedynie umieszczone na oku, ale wszczepione tam na stałe.

Soczewki fakijne wydają się być lepszym rozwiązaniem niż inne metody chirurgiczne. Możliwość korekcji również bardzo wysokiej krótkowzroczności to ich duża zaleta. Jeśli chodzi o efekt refrakcyjny to jest on najczęściej wyższy niż w innych metodach chirurgicznych. Wiele osób uważa, że zaletą tego zabiegu będzie także to, że taka soczewka nie jest umieszczona w oku na zawsze, ponieważ istnieje możliwość jej usunięcia i tym samym następuje odwracalność tego zabiegu.

OGÓLNY OPIS ZABIEGU WSZCZEPIENIA SOCZEWKI FAKIJNEJ

Jeśli używa się soczewek kontaktowych to przed zabiegiem związanym z soczewką fakijną należy odstawić takie soczewki i nosić okulary. Twarde soczewki należy usunąć z oczu już na około 3 tygodnie przed zabiegiem. Wynika to z faktu, że soczewki wpływają na to jaki kształt ma rogówka i będzie potrzebny pewien okres czasu, by mogła ona wrócić do normalnego kształtu. Lekarz będzie wykonywał w czasie zabiegu niewielki otwór w tęczówce i w ten sposób zapobiegnie gromadzeniu się płyny za soczewką. Taki zabieg dokonuje się około dwa tygodnie przed zabiegiem, który będzie już z użyciem lasera.

Zanim zabieg będzie wykonany pacjent będzie dostawał znieczulenie, tak by w czasie zabiegu nie doszło do bólu. Zabieg może być robiony albo z użyciem znieczulenia ogólnego albo miejscowego. Zawsze przed zabiegiem podaje się leki, które mają także zwężać źrenicę. Następnie lekarz może dokonywać nacięcie w rogówce, dzięki któremu będzie można wprowadzić do oka sztuczną soczewkę. Ta soczewka wprowadzona będzie między tęczówkę oraz rogówkę. Następnie rana jest pokrywana szwami, które mogą zostać usunięte po tym jak rana się zagoi.

Jak wygląda zabieg wszczepienia soczewki fakijnej? Jeśli chodzi o zwijalne soczewki nacięcie jest najczęściej tak małe, że szycie rany nie będzie potrzebne. Po zabiegi zakłada się często specjalną osłonkę, która ma chronić oko. W ciągu doby konieczna jest również kontrola, która pozwoli ocenić stan oka. Pełna poprawa widzenia będzie zauważalna po około tygodniu od wykonania zabiegu. Najczęściej na kilka dni po zabiegu będzie można już wrócić do normalnych zajęć, ale nie można się przemęczać.