Opadanie powiek – leczenie chirurgiczne.

Opadanie powiek nie zawsze kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego. Przypadki które lekarze przyjmują do leczenia w takim zakresie to wrodzone, pourazowe lub starcze opadanie powiek. Zabiegi mogą być przeprowadzone tylko po wykluczeniu innych możliwych przyczyn, które mogą spowodować ogólnoustrojowe choroby mięśni, lub też choroby neurologiczne i nowotworowe.

Wrodzone opadanie powiek to dolegliwość która nie przejdzie samoistnie, musi być przeprowadzony zabieg operacyjny. Opadanie powiek u dzieci to szczególny przypadek. Zabieg można przesunąć nawet do trzeciego lub piątego roku życia, jednak tylko pod warunkiem, że opadanie powiek nie występuje razem z amblyopią lub też z zezem. Dziecko powinno być stale pod opieka lekarską i regularnie badane, aby wykluczyć pogłębianie się przypadłości i wystąpienie dodatkowych komplikacji. Jeżeli u dziecka występuje zez, to w pierwszej kolejności trzeba skorygować ta wadę, a dopiero po korekcie zeza można przeprowadzić zabieg na opadające powieki. Operacja jest przeprowadzana pod znieczuleniem ogólnym u dzieci,natomiast u dorosłych ze znieczuleniem miejscowym. Lekarz zanim przystąpi do przeprowadzenia zabiegu musi stwierdzić rodzaj wady oraz jak aktywny jest mięsień dźwigacza powieki.

Bardzo ważna informacja jest także to czy pacjent już wcześniej przechodził operacje okulistyczne i czy nie było w związku z tym żadnych komplikacji. Podczas zabiegu cięcie wykonywane jest na skórze powieki lub tez inną metodą od dołu powieki na spojówce. Bardzo dużo zależy od tego jak do tej pory funkcjonował mięsień dźwigacza. Jeśli jeszcze działa, wykonując tylko w mniejszym stopniu swoja pracę, to przeprowadza się cięcie tak, aby skrócić kompleks dźwigacza, a następnie chirurg przywraca prawidłowy przyczep tego mięśnia do tarczki powiekowej. Operacje kończy sfałdowanie (inaczej nazywane plikacją) lub tez wycięcie fragmentu rozcięgna dźwigacza powieki górnej. Całość operacji nie jest skomplikowana, lekarz z doświadczeniem przeprowadza je szybko i sprawnie, a rana zabliźnia się szybko.

Dorosłe osoby, które mają problem z nadmiernym rozciągnięciem skóry, dodatkowo maja przeprowadzoną korekcje powieki, poprzez wycięcie nadmiaru skóry, która dodatkowo przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. U dorosłych zabieg jest przeprowadzony ze znieczuleniem miejscowym, więc dla lekarza przeprowadzającego zabieg jest to dodatkowo możliwość kontroli stopnia podciągnięcia powieki i bieżącej korekcji. Najbardziej skomplikowaną operacją jest przypadek, gdzie mamy całkowity zanik mięśnia dźwigacza powieki. W tym przypadku chirurg wykonuje dość skomplikowaną korektę podwieszenia powieki. Większość operowanych pacjentów, po zabiegu ma przywrócone prawidłowe działanie dźwigacza powieki oraz symetrię szpar powiekowych.

Opadająca powieka u dzieckaZdarza się jednak, że u niektórych osób zostanie przywrócona tylko częściowa funkcjonalność powiek, a zdarza się, że u tych osób może rozwinąć się niedomykalność szpary powiekowej przez nadmierną korektę podczas zabiegu. Przeprowadzenie zabiegu, jego przebieg i wynik w dużej mierze zależą od stanu zaawansowania choroby, ale też od doświadczenia lekarzy prowadzących. Niekiedy pacjent zostaje zdiagnozowany przez kilku lekarzy specjalistów, a cały proces leczenia zależy od wielu czynników i może potrwać dość długo.