Najważniejsze kwestie związane z korekcją powiek górnych

Starzenie jest naturalnym procesem o charakterze fizjologicznym, liczyć powinien się więc z nim każdy człowiek. A jednak rozwój medycyny estetycznej sprawia, że mamy możliwość korzystania z coraz większej ilości możliwości jego opóźniania. Istnieje szereg zabiegów z tej dziedziny cieszących się duża popularnością. Na szczególną uwagę wydaje się jednak zasługiwać tak zwana plastyka powiek górnych, która sprawia, że możliwe staje się cieszenie się młodszym wyglądem przez długi czas.

Korekcja powiek to zabieg chirurgiczny, którego podstawowym celem jest poprawa wyglądu okolic oczu. Wraz z upływem czasu coraz bardziej widoczny staje się proces tracenia przez skórę powiek charakterystycznej dla niej elastyczności. Ich skóra staje się coraz bardziej zwiotczała, widoczne staje się przy tym i to, że jest rozciągnięta. Co więcej, powieki zaczynają opadać, a to sprawia, że wygląd twarzy się zmienia, ona sama zaś staje się nie tylko zmęczona, ale i sprawia wrażenie przygnębionej. Okazuje się przy tym, że natura estetyczna nie jest wcale jedyną, o której należy mówić analizując te zagadnienie. Nie mniej istotne wydaje się to, że korekcja powiek może mieć nieoceniony wpływ na nasze zdrowie.

Jeśli powieka górna opada, może być to zarówno wada nabyta, jak i wrodzona, w każdym przypadku zaś prowadzi ona do ograniczenia pola widzenia. W takim przypadku plastyka powieki górnej zaczyna jawić się jako szczególnie skuteczny sposób eliminacji problemu. Zabieg ten zajmuje wysokie miejsce na liście najbardziej popularnych interwencji z zakresu chirurgii plastycznej. Z badań szacunkowych wynika, że w samym tylko roku 2013, na jego wykonanie zdecydowało się blisko 1,4 miliona osób. Wśród pacjentów przeważają kobiety, nie można jednak nie dostrzec tego, że również panowie zaczynają się nim interesować. Co ważne, w przypadku korekcji powiek górnych nie mamy do czynienia z ograniczeniami wiekowymi. Zabiegowi mogą poddać się tak osoby młode, jak i starsze. Sami pacjenci muszą cieszyć się jednak dość dobrym stanem zdrowia, oczekuje się przy tym od nich zrównoważenia psychicznego.

Statystyka mówi o tym, że zabieg jest popularny przede wszystkim w kontekście pacjentów, którzy mają więcej niż 35 lat, gdy zaś mamy do czynienia z osobami młodszymi, jego wykonanie jest przede wszystkim konsekwencją wad wrodzonych. Plastyka powiek górnych to zabieg, który najczęściej wykonuje się z powodu nadmiaru skóry powiek górnych, ptozy, przepukliny tłuszczowej oraz rozbudowanego mięśnia okrężnego oka. Istnieją dwie metody przeprowadzania zabiegu – klasyczna oraz laserowa, a jej dobór i szczegóły związane z samym przebiegiem zabiegu zawsze są ustalane podczas konsultacji chirurgicznej. Pacjent powinien zatem być w stanie odpowiedzieć nie tylko na pytanie o to, z jakiego powodu chce się poddać zabiegowi, ale i o to, jakie są jego oczekiwania.

Operacja opadającej powieki Nie bez znaczenia wydaje się również otwarta rozmowa na temat dolegliwości, z którymi się boryka oraz ewentualnych przyjmowanych przez niego preparatów. Również na lekarzu spoczywają określone obowiązki, musi bowiem wyjaśnić, na czym polega procedura, jakie są dostępne metody znieczulenia i z jakimi ewentualnymi powikłaniami należy się liczyć. Niezbędne jest również wykonanie badania okulistycznego obejmującego zarówno kontrolę pola widzenia, jak i ostrości wzroku orz ciśnienia. Coraz częściej wykonuje się też badanie mikroskopowe oczu z wykorzystaniem lampy szczelinowej. Pacjenci muszą liczyć się z koniecznością odstawienia tych leków, które rozrzedzają krew już na 10 dni przed planowanym zabiegiem. Niewskazane jest też sięganie po alkohol i papierosy.