Chirurgia opadających powiek

Wiele osób uważa, że opadanie powiek to problem o charakterze kosmetycznym. Jednak nie zawsze tak będzie, ponieważ może to być także znak chorób mięśni oraz zaburzeń o charakterze neurologicznym. Jeśli obniżona powieka zacznie nam utrudniać widzenie to będzie znak, że trzeba zająć się rozwiązaniem chirurgicznym tego problemu. Okazuje się, że opadanie powiek to dość częsty problem, który wystąpić może w różnym wieku niezależnie od płci. Będzie polegał na tym, że powieka nie ma odpowiedniego położona i zaczyna przysłaniać naszą źrenicę, a to niekorzystnie wpływa na pole widzenia jakie mamy. Prawidłowo powinno być tak, że dolny brzeg górnej powieki znajduje się około 0,5-2 mm od górnej granicy rogówki. Najwięcej przestrzeni znajduje się nad źrenicą. Opadanie powiek może być rozpoznane w różnych przypadkach, ale w momencie, gdy będzie przykrywać przynajmniej 2 mm tęczówki. Sytuacja taka będzie się pojawiać w momencie, gdy mamy zaburzoną czynność mięśni, które otaczają powiekę.

Blefaroptoza to problem, który może mieć charakter nabyty albo wrodzony. Może dotyczyć albo jednego oka albo występować obustronnie. Zawsze występuje w przypadku złego działania mięśni szkieletowych, które odpowiedzialne będą za dźwiganie powieki albo też za uszkodzenie nerwów. Jeśli opadanie pojawia się nagle a objaw narasta dość szybko to taka sytuacja może nam sugerować, że istnieją spore problemy neurologiczne i trzeba szybko podjąć leczenie. Występowanie opadania powiek Nie ma określonego typu pacjenta, u którego ten problem będzie się pojawiał. Najczęściej badania pokazują, że ten problem ma uwarunkowanie wrodzone, ponieważ pojawia się wada w układzie, który odpowiada za podnoszenie powieki. Prowadzone badania pokazują, że często schorzenie występuje tylko w jednym oku. Typy blefaroptozy Jeśli rozpoznanie następuje w ciągu roku od urodzenia to określa się tą wadę jako wrodzoną. Większość lekarzy stara się potwierdzać, że wada wrodzona będzie się rozwijać do czwartego miesiąca życia płodowego. Powstaje w związku z tym, że nieprawidłowo będzie rozwinięty mięsień dźwigacza powieki, albo też źle rozwinięte będą włókna mięśniowe. Czasami to właśnie one nie są w stanie odpowiednio podnosić powieki. W wielu sytuacjach problem polega na tym, że istnieje zanik tego mięśnia.

Dla czego mam opadające powieki? Opadanie powiek związane może być także z jakimś urazem. W tym przypadku występować może praktycznie niezależnie od wieku. U noworodków może to być związane z urazem okołoporodowym. Obecnie jednak przy porodach trudnych wykonuje się cesarskie cięcie i dlatego taki problem rzadziej się pojawia. Pourazowe uszkodzenie związane jest z tym, że dochodzi do uszkodzenia nerwu i tym samym pojawia się porażenie mięśni co sprawia, że nie ma możliwości skutecznego podnoszenia powieki. Wśród przyczyn blefaroptozy nabytej mówi się także o tym, że niewydolne będzie rozcięgno mięśnia, który odpowiada za dźwiganie powieki. U starszych osób może się pojawiać pogorszenie aparatu, który odpowiada za dźwiganie powieki w związku z różnymi zmianami o charakterze zwyrodnieniowym. Można tutaj mówić między innymi o rozstępie włókien czy oderwaniu części włókien od przyczepu. Skutki nieleczonego opadania powiek Jeśli powieka będzie nam zasłaniać źrenice to nasz proces widzenia będzie utrudniony i szczególnie u dzieci może to być groźny problem, ponieważ ich organizm jest w szybkim rozwoju i taki problem może powodować, że zacznie się pojawiać zespół leniwego oka. Przysłonięte oko nie będzie zmuszane do patrzenia i dlatego zdolności widzenia stają się w nim zdecydowanie słabsze. Oprócz tego opadanie powiek może wpływać także na astygmatyzm a więc zaburzoną symetrię oka. Dzieci z jednostronnym opadaniem często mają tendencje do przechylania głowy w bok. Niezależnie od wieku na pewno jest to kłopot, który może powodować szeroki dyskomfort.