Laserowa korekcja wzroku – czy jest bezpieczna?

Dla wielu osób wada wzroku to tak naprawdę przykra codzienność, z którą trzeba jakość żyć. Jeśli chcemy widzieć dobrze to nie mamy inne wyjścia i musimy nosić okulary. Nawet prawie połowa naszych rodaków w wieku 16-54 ma problem ze wzrokiem wymagający korekcji, ale połowa tych osób żyje w przekonaniu, że ich wzrok jest dobry. Dzisiejsza technologia pozwala nam na leczenie wad wzroku. Z tego powodu korekcja laserowa jest coraz bardziej popularna również w naszym kraju. W świadomości wielu naszych rodaków jednak istnieje coś takiego, co podpowiada, że laserowy zabieg nie będzie bezpieczny. Pierwszy taki zabieg był realizowany już ponad 25 lat temu na terenie USA. Od tamtej pory w ten osób operowano już miliony osób na całym świecie. Jak w każdym zabiegu jest jakieś ryzyko, ale tutaj będzie ono minimalne. Jeśli uda się dobrze wybrać klinikę i do niej dobrego lekarza to tak naprawdę to ryzyko możemy sobie zmniejszyć praktycznie do minimum. W tym momencie laserowe usuwanie wzroku można często traktować jako rutynowy zabieg, który nie będzie miał w sobie nic niestandardowego. Na zabieg laserowej korekcji decydują się także gwiazdy. W naszym kraju w ten sposób ze swoimi wadami wzroku walczy wiele osób, które znane są z pierwszych stron gazet.

Jaką wadę można wyleczyć? Przy pomocy metod laserowych leczy się takie wady jak: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm. Czasami w niektórych przypadkach możliwe będzie także leczenie wad łączonych. Jeśli wybieramy klinikę to najlepiej porozmawiać tutaj ze swoim lekarzem, który będzie w stanie nam podpowiedzieć jakie miejsce będzie dla nas najlepsze i gdzie skorzystać będzie można z profesjonalnej pomocy w zakresie korygowania wzroku.

Jaki zabieg wybrać? Podobnie wybór najlepszych zabiegów do naszej wady musi być związany z dokładnym badaniem kwalifikacyjnym, Lekarz musi tutaj sprawdzić jaka występuje wada i zdecydować jaki zabieg będzie do wykonania. Ceny zabiegów to najczęściej około 2-3 tysiące złotych za oko, w zależności od tego jaka metoda będzie stosowana. Cały zabieg z kwalifikacją może kosztować nawet do 6,5 tysiąca. Zabiegi nie są refundowane w ramach NFZ.

Przygotowanie do zabiegu laserowegoJak wygląda przygotowanie do zabiegu? Przed zabiegiem należy odbyć badania kwalifikacyjne. Przed tym badaniem na okres dwóch tygodni powinniśmy odstawić soczewki kontaktowe na rzecz okularów. Cały zabieg jest bardzo prosty i wykonywany jest mniej więcej w ciągu 15 minut. Całość jest programowana na komputerze a to znaczy, że pracą lasera będzie kierował komputer. Lekarz ustawia należyte parametry i ma kontrolę podczas takiego zabiegu, ale to, że wszystko będzie realizował komputer może być gwarancją doskonałej precyzji. Ból w czasie takiego zabiegu zależy przede wszystkim od tego jaki próg bólu ma dana osoba. Jednak nawet jeśli ból się pojawi to szansa na poprawę widzenia jest tak duża, że ból będzie ją rekompensował.

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu? Pierwsze dni mogą być męczące dla oczu, które muszą się przyzwyczaić do tego co stało się w czasie zabiegi nim wrócą do normalnej pracy. Najczęściej przez okres 2-3 miesięcy obraz może jeszcze nie być doskonały przy czytaniu czy patrzeniu w monitor, ale po tym okresie sytuacja już powinna się normować i wszystko powinno dobrze się układać. Jeśli po zabiegu mamy jakieś niedoskonałości w widzeniu, które zaczynają nas niepokoić to tak naprawdę dobrze będzie skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie nam podpowiedzieć dokładnie co mamy robić oraz sprawdzi czy rzeczywiście dzieje się coś niepokojącego.