LASEROWA KOREKTA WZROKU: fakty i mity

Problem z wadami wzroku ma już blisko połowa Polaków. Chciałbyś raz na zawsze pozbyć się okularów lub soczewek kontaktowych? Laserowa korekcja wzroku to metoda, która przywraca prawidłową ostrość pola widzenia. Wady wzroku to coraz powszechniejsza dolegliwość dotykająca współczesnych ludzi. Okuliści biją na alarm, że już blisko połowa naszych rodaków zmaga się z problemem krótkowzroczności. Znaczna część tych osób marzy o tym, aby okulary lub soczewki kontaktowe odłożyć raz na zawsze, a jednocześnie widzieć otaczający świat w idealnej ostrości. Dzisiaj wady wzroku w sposób całkowity leczy laserowa korekcja wzroku.

Czym jest laserowa korekcja wzroku? Jest to w stu procentach bezpieczna alternatywa dla klasycznych okularów oraz soczewek kontaktowych. Szkła korygują wadę, natomiast zastosowanie lasera pozwala na przywrócenie pełnej ostrości widzenia. Pacjenci, którzy mają za sobą zabieg laserowej korekcji wzroku potwierdzają, że natychmiast po zakończeniu zabiegu widać poprawę widzenia.

Jak wygląda zabieg? Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Przez cały czas trwania zabiegu pacjent jest przytomny, a kontakt z lekarzem jest zachowany. Pierwszym etapem jest podanie do oczu kropli wykazujących działanie znieczulające. Następnie powieka jest rozszerzona i unieruchomiona. Laser, który stosowany jest do wykonania korekcji wzroku, cechuje się ogromną precyzją. Kiedy pacjent na choćby na krótką chwilę skieruje wzrok w bok, laser automatycznie się wyłącza. Nie należy więc obawiać się, że wiązka lasera trafi w inne miejsce oka niż to, które objęte jest zabiegiem.

U kogo można wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku? Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który może być przeprowadzany w zasadzie u wszystkich pacjentów. Ograniczenie stanowi w tym wypadku tylko i wyłącznie wiek. Osoba, która chce poddać się zabiegowi, powinna mieć ustabilizowaną wadę wzroku. W związku z tym zabieg wykonywany jest u osób, które ukończyły dwadzieścia lat. Każdy pacjent, który chce poddać się zabiegowi, musi przejść badania kwalifikujące.

Przeciwwskazania do laserowej poprawy wzrokuDo przeciwwskazań zalicza się: -szybki postęp wady w czasie ostatnich dwunastu miesięcy przed mającym odbyć się zabiegiem; -zaćma; -jaskra; -zapalne schorzenia oczu; -zaburzenia siatkówek na skutek cukrzycy; -wszczepiony rozrusznik serca; -ciąża; -okres laktacji; -skłonność do powstawania bliznowców; -choroby o charakterze autoimmunologicznym.

Czy zabieg wykonany jest raz w życiu i w związku z tym wada już nigdy nie wróci? Zabieg stawia sobie jeden cel: trwałą korekcję istniejącej u pacjenta wady. Czasami może zdarzyć się tak – są to jednak przypadki bardzo rzadko – że niewielka część wady pozostanie. Operacja nie wpływa jednak na jej ustabilizowanie się. Jeżeli więc w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zaobserwowano postęp wady przed zabiegiem, z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie ona postępowała dalej. Z tego powodu laserowa korekcja wzroku powinna być wykonywania w przypadku ustabilizowanej wady. Wtedy wystarczy wykonanie jednego zabiegu w życiu.