Laserowa korekta wad wzroku – opisy i zalety metod.

Laserowa korekcja wad wzroku to metoda która pozwala trwale pozbyć się okularów lub soczewek kontaktowych. Przeprowadzana jest w polskich szpitalach i klinikach od kilkunastu lat. Na całym świecie skorzystało z dobrodziejstw tej metody kilkanaście milionów osób na całym świecie. Zabieg ten ma na celu pozbycie się defektów wzroku takich jak: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm lub też kombinacje tego typu wad. Osoby dorosłe mogą poddać się zabiegowi jeśli ich wada jest ustabilizowana, a oczy są zdrowe i nie mają żadnych innych dolegliwości. Cały proces polega na zastosowaniu wiązki lasera excimerowego, gdzie wykorzystuje się zjawisko fotoablacji.

W trakcie zabiegu lekarz usuwa stopniowo kolejne warstwy rogówki, które mają grubość od 0,5 do 1 mikrona, doprowadzając do idealnego wymodelowania kształtu rogówki. Dzięki temu, wpadająca do oka wiązka promieni świetlnych jest skupiona na siatkówce i tworzy wyraźny obraz, więc niwelowana jest pierwotna wada oka. Wiązka światła laserowego nie jest taka sama przy każdym zabiegu. Musi być ustalona i zaprogramowana dla każdego pacjenta osobno,w oparciu o jego indywidualne potrzeby i stwierdzony poziom wady. Informacje na ten team zbiera lekarz prowadzący podczas wstępnych badań kwalifikacyjnych, które decydują o dalszym leczeniu. Jeśli lekarz ma do czynienia z defektem krótkowzroczności, to przeprowadza się zabieg polegający na spłaszczeniu centralnej powierzchni rogówki.

Rogówka to przezroczysta i uwypuklona część zewnętrzna oka. Jeśli stwierdzoną wadą jest dalekowzroczność to w wyniku zabiegu dojdzie do uwypuklenia części rogówki. Zdarza się, że wstępna kwalifikację przeprowadza inny lekarz niż prowadzący zabieg, a decyzje o przebiegu zabiegu podejmuje zawsze lekarz operacyjny. Cała operacja odbywa się w sali operacyjnej, a przy zabiegu nie jest wymagana obecność anestezjologa. Obecnie zabiegi korekty oczu wykonywane są przy pomocy najnowocześniejszych na świecie laserów excimerowych, które są perfekcyjnym sprzętem, stworzonym do uzyskania ustalonych efektów korekcji wzroku. Bardzo dużo zależy od umiejętności i wiedzy lekarza prowadzącego zabieg, Najlepiej oddać się w ręce specjalistów o renomowanej opinii, których pozytywne efekty pracy są sprawdzone i polecane przez innych pacjentów.

Jest kilka metod przeprowadzenia laserowej korekty wzroku, jest to m.in.: PRK, czyli Photorephractive Keratomileusis, czyli metoda polegająca na wyeliminowaniu nabłonka rogówki i następnie wymodelowaniu laserem jej warstw wierzchnich. Przy tej metodzie poprawa ostrości wzroku nie następuje od razu lecz stopniowo, a samo gojenie się i odbudowa nabłonka trwa około dwa tygodnie.

Metoda LASEK, nieco podobna do PRK, ponieważ też wykorzystuje warstwę nawierzchnią rogówki, a różnicą jest tutaj to, że usuniętą warstwę nabłonka nasuwa się na rogówkę. Leczenie i rekonwalescencja późniejsza trwa krócej i jest mniej bolesna.

Modelowanie rogówki laseremKolejna metodą jest LASIK, czyli metoda polegająca na odchyleniu na bok grubego płatka rogówki i wymodelowaniu rogówki za pomocą wiązki lasera. Ta metoda jest bardzo popularna, ponieważ umożliwia pacjentowi powrót do normalnego życia niemal zaraz po zabiegu. Ostrość widzenia uzyskuje się w kilka godzin po zabiegu i już na drugi dzień pacjent może wykonywać swoje codzienne obowiązki.

Metoda Epilasik, to kolejna metoda, nieco mniej popularna, polegająca na odchyleniu płatka nabłonka rogówki, o grubości mniejszej niż w przypadku metody LASIK, Laserowo dokonuje się korekty na zewnętrznej warstwie zrębu rogówki, po czym płatek nabłonka wraca na swoje miejsce. Głównym atutem tej metody jest mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań oraz szybkie gojenie się rogówki.